Jaké technologie a nástroje pomáhají našim grafičkám při tvorbě vizuálních prvků do e‑learningových kurzů? V této druhé části série článků o technologiích v e‑learningu se zaměříme na grafický design. Přiblížíme vám, jaké nástroje používáme ke kreativní práci, od brainstormingu až po tvorbu ilustrací a animací. Zjistíte, jak díky těmto nástrojům dokážeme vytvářet vizuálně atraktivní a funkční kurzy, které studenty zaujmou a vtáhnou do učení.
Ve Figmě tvoříme grafiku k většině kurzů. Funguje přes prohlížeč a je skvělá na kooperaci. Může v ní pracovat několik uživatelů zároveň, dají se v ní snadno komentovat návrhy a také tvořit prezentace pro klienty a pak je s nimi sdílet. Design System, takzvaná knihovna prvků ve Figmě, nám pomáhá dodržovat v rámci kurzu jednotnost a mít v kurzech pořádek.
Vytváříme zde například různé šablony, které pak lze podle obsahu v různých částech kurzu upravovat. Pro usnadnění práce používáme také pluginy. Např. plugin Photopea, který je omezenou verzí Photoshopu a umožňuje úpravy fotek rovnou ve Figmě. Existují i další užitečné pluginy, které pomáhají například s ikonkami, fotkami z fotobank, odstraněním pozadí z fotek, přenosem vrstev do After Effects a s dalšími důležitými úkony.
V nejbližší budoucnosti se má ve Figmě objevit funkce automatického překladu stránek do různých. To se hodí zvlášť pro mezinárodní projekty, kde je třeba vyzkoušet délku textu v různých jazycích už hned u grafickém návrhu.
Adobe Photoshop používáme k úpravě fotek. Nyní má i funkce jako třeba generativní AI fill, díky které lze upravit vybranou část fotky podle promptu (např. vyměnit tričko nebo smazat brýle) a umí také vygenerovat chybějící pozadí fotky.
V Adobe Ilustrator vytváříme ikony a vektorové ilustrace. Pomoci AI funkce v něm jde také vygenerovat unikátní ikonky a ilustrace podle promptu.
Adobe After Effects nám pomáhá tvořit animace a upravovat videa.
Pro tvorbu doplňkových materiálů ke kurzům (např. pracovní listy nebo certifikáty) používáme Adobe InDesign.
Rise je autorský nástroj, který naši e‑learning developeři používají k výrobě většiny kurzů. Pro grafiky je výhodou, že pokud se daný kurz vytváří v Rise, upravujeme grafiku rovnou v něm. Tato možnost nám šetří čas a umožňuje grafickému týmu úzce spolupracovat s vývojáři na jedné platformě. Díky tomu můžeme snadno testovat, jak jejich návrhy vypadají v reálném prostředí kurzu, a podle potřeby je ihned přizpůsobit.
ChatGPT využíváme k brainstormování nápadů na grafiku, k rychlému dohledávání informací, třeba ohledně fontu, asociací, apod. Nebo třeba k návrhům uživatelských cest pro různé e-learningové kurzy a EDUportály. Někdy nám také pomáhá vymýšlet prompty, které pak v jiných AI nástrojích používáme ke generaci obrázků.
Tento AI nástroj, který je součástí prémiového plánu chatGPT od OpenAI, využíváme ke generování obrazového obsahu do kurzů. Stačí mu jednodušší prompty a jeho funkce jsou omezenější než například funkce nástroje Midjourney. Využíváme ho k brainstormování grafických nápadů a dobře se hodí také při tvorbě e‑kurzů, ve kterých jsou konzistentní postavy a avataři, kteří studující kurzem provádí, a je potřeba mít je vyobrazené v mnoha různých kontextech.
Midjourney je samostatná AI platforma, která nabízí několik verzí svého algoritmu s různými schopnostmi a specializacemi, a umožňuje tak uživatelům při tvorbě vizuálního obsahu experimentovat s různými styly a úrovněmi detailů.
Z nápadů získaných brainstormingem v Dall‑E pak většinou tvoříme v Midjourney konkrétní obrázky, protože díky širším funkcím a vyšší úrovni úprav máme nad podobou finálního obrázku větší kontrolu.
Grafický design je zásadní součástí každého kvalitního e‑learningu. V tomto článku jsme vám představili technologie a nástroje, které našim grafičkám pomáhají zpracovávat vizuální stránku kurzů rychle, efektivně a s maximálním důrazem na kvalitu. Kombinací kreativních nástrojů, jako jsou Figma, Adobe, a pokročilých AI technologií, dokážeme vytvářet kurzy, které nejen naučí, ale také krásně vypadají a jsou poutavé. Těšíme se, až se s vámi v posledním dílu této série podělíme o technologie využívané při samotném vývoji kurzů.
Educasoft Solutions s.r.o.
Nad Kazankou 649/46
Praha-Troja, 171 00