Jaké technologie využíváme při tvorbě e‑learningu? To se dozvíte v této třídílné sérii článků. V první části se s vámi podělíme o užitečné technologie a nástroje, které nám usnadňují práci v oblasti learning designu, od analýzy vzdělávacích potřeb, přes tvorbu wireframu a komunikaci se subject matter experty, až po výrobu kurzu v Articulate Rise.
Přečtěte si, jaké technologie a nástroje nám při práci pomáhají a mohou pomáhat i vám.
Když začínáme pracovat na projektu, díky Muralu máme vše podstatné na jednom místě a každý k tomu má přístup. Mural je vizuální kolaborativní nástroj, kde můžeme dohromady brainstormovat a rozvíjet nápady.
Máme tu všechny důležité informace k analytické části (odpovědi na základní otázky, překážky a jejich kategorizace, definice reálných pracovních situací a vzdělávacích cílů a také způsobů jejich ověření) i plán vzdělávacího řešení, ze kterého je dobře patrné, jaký prvek nebo interaktivita kde bude a jak na sebe navazují s dalšími částmi e‑kurzu.
S ChatGPT tvoříme třeba fiktivní příběhy, které mají demonstrovat a pomoci lépe pochopit určitý jev, nebo jednovětné příběhy, které se hodí jako položky rozřazovacích úloh v Articulate Rise, kde je omezení na počet znaků. Pomáhá nám také tvořit definice pojmů v požadovaném rozsahu (např. „na tři řádky“), nebo náměty na otázky ověřující porozumění a možnosti k nim.
Když potřebujeme pomocníka pro práci s odborníky na téma (SMEs), sáhneme po Tl;dv. Pořídí nám videozáznam z meetingu a k tomu přepis ve velmi slušné kvalitě, a to i v češtině.
Když potřebujeme do vzdělávacího řešení tvořeného v Articulate Rise zahrnout i diskuzní fórum pro studující, použijeme Padlet.
Kdykoliv tvoříme persony a potřebujeme k nim fotografie, necháme si je vygenerovat tímto AI nástrojem, protože je to rychlejší než hledání ve fotobance.
Pokud tvoříme řešení v autorském nástroji Articulate Storyline, vždy si v Google Slides nejprve vytváříme černobílý prototyp s kompletními textacemi, jak obsahu, tak ovládacích prvků.
Našimi oblíbenými nástroji pro online komunikaci v týmu i s klienty jsou Google Chat a Google Meet.
Pokud pro klienta tvoříme řešení v autorském nástroji Articulate Rise, tvoří je rovnou naše learning designérky a je to velká radost! Rise je intuitivní a flexibilní autorský nástroj, který umožňuje rychlou tvorbu moderních e‑learningových kurzů přímo v prohlížeči. Díky jeho přehlednému rozhraní se v něm snadno pracuje, což ocení nejen zkušené learning designérky, ale i začátečníci. Umožňuje nám vytvářet responzivní kurzy, které vypadají skvěle na jakémkoliv zařízení, a to vše s minimálním časovým a technickým úsilím.
Když si potřebujeme ověřit cokoli jazykového, v češtině či angličtině, přichází na řadu naši věrní jazykoví pomocníci. S jednoduššími překlady nám pomáhá Deepl. S anglickou gramatikou Grammarly a s českou gramatikou Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR.
Tvorba kvalitního e‑learningu vyžaduje nejen kreativitu a znalosti, ale také efektivní nástroje, které usnadní jednotlivé části procesu. V tomto článku jsme vám představili několik nástrojů, které usnadňují každodenní práci našim learning designérkám. V dalších částech této série se podíváme také na nástroje, které pomáhají při tvorbě grafiky ke kurzům a při jejich samotném vývoji. Máte se na co těšit!
Educasoft Solutions s.r.o.
Nad Kazankou 649/46
Praha-Troja, 171 00